Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Na úřadě (vymyšleno podle neskutečných událostí)

27. 05. 2017 13:50:15
Vezměte si prostě bezvýznamně obecní úřad v bezvýznamném městě a máte příběh. Nastoupila tajemnice. Ne do auta, ne do výtahu, ale do funkce. Tu funkci potřebovala, jsou lidé, kterým bez funkce selhávají funkce.

Špatně se jim dýchá, nemohou spát a v noci se přežírají. Jmenovala se Pindová.

Pindová se prodrala do funkce tajemnice proto, aby přežila. Potřebovala se přismraďovat lidem takzvaně podřízeným do životů, protože z nich čerpala živiny. A opravdu to bylo poznat, jen kvetla. Nádherně obarvené vlasy, kolem ústního otvoru vkusně nakreslená huba, kostýmek přesně podle maloměstského dress code, lodičky, ze kterých vytékaly tučné kotníčky. A hlavně úřední vitalita. Díky ní vydržela přismraďovat se den co den celou, přísně kamerami a čipy hlídanou pracovní dobu.

Na úřadě dlel tou dobou jeden tvor, takový malý, vyschlý skřet, podle úředních záznamů se údajně jednalo o ženu, ale těžko říct. Zastávalo to jakousi pozici v nějaké malé kanceláři a vydrželo to celé hodiny žvanit o druhých lidech. Když Pindová poprvé usedla v úřední křeslo, skřet začenichal a okamžitě poznal, že přišla vytoužená chvíle. Otřel si slinu v koutku a jal se vší silou neboli silou, kterou je schopna vyvinout průměrná veš, vtírat v Pindové přízeň. Přeskočím tuto etapu, jen konstatuji, že se to podařilo na výbornou. Tak na úřadě zavládl pár Pindová - skřet.

No a pak se tam nějak přimotal nový úřední šiml, takový mladý muž, plný energie; nastoupil věřiv, že život je snadný, když se všichni domluví. Tento optimismus mu Pindová, podněcovaná skřetem, dávala sežrat každou směnu, vždycky ťala z moci úřední a energicky odešla do své kanceláře. Mladý šiml vadl a do práce začal chodit se strachem.

Když mu ještě zbývalo trochu odvahy a jednoho dne za ním dorazil skřet a přikázal mu provést jakýsi úkol, šiml namítl, že skřet k takovým příkazům nemá pravomoc. Skřetovi se rozšířily zorničky zlostí, ovšem pokud by měl takovou vzpouru řešit sám, pravděpodobně by se připochcal. Odspěchal tedy k tajemnici a za čtvrt hodiny si Pindová volala šimla k sobě do kanceláře. Zde mu vyjmenovala veškerá pochybení za posledních čtyřicet osm měsíců a pronikavým hlasem vyjádřila nespokojenost. Ani slovem se nezmínila o své anální družce, čili nemohlo být řeči o tom, že se vše děje na něčí popud.

Tak to šlo dá a dál, měsíc za měsícem a šiml chátral. Není divu, když tělu chyběly živiny, které z něj nasávala Pindová a to, co pak blahobytně vypšoukala, dychtivě požral skřet.

A termíny! To byla zbraň nad jiné rachotící. Termíny, termíny... proč jste nedodržel termín? Za chvíli bude po termínu a vy nemáte skoro nic hotové! Blíží se termín, začal jste vůbec něco dělat? Běda vám, jestli to nebude v termínu! No tak tady budete tak dlouho, dokud to nedoděláte!

Tohle mělo rychlý spád. Ani to snad jinak dopadnout nemohlo. Tělo uvadlo a sesypalo se. Na to jsou zákony, vážení. Když má Pindová kdovíproč pravomoc určovat vám, jak se budete v práci cítit, musí se šiml poroučet do nemocnice. Tady to opravdu nedopadlo. Mysl byla příliš rozložená, ten člověk si všechno moc bral. Když nejste schopni ignorovat skřeta, který vlaje tajemnici z řitního otvoru, vyhlodá vám v mozku díru. Šiml prostě zkolaboval a příliš zelené mu v budoucnu nesvítilo. A co na to Pindová?

Jednoho dne přišla do nemocnice... tedy ne tajemnice, ale obsílka. V ní stálo:

Vzhledem k vaší dlouhodobé pracovní neschopnosti vás tímto žádáme o odevzdání klíčů od kanceláře, dále služebního telefonu a vstupního čipu. Toto vše jste dle směrnice č. 2587984x/c458.B povinen odevzdat nejpozději do pěti pracovních dnů před svou smrtí.

S úředním pozdravem a skřetem v zadnici

Pindová - - - TAJEMNICE


Já si teď plácnu úplně hrubý odhad, nezlobte se za to plácání: ve dvou ze tří úřadů mají nějakou takovou pindovou a skoro vždycky jí za prdelí vlaje nějaký skřet.

Autor: Jaroslav Kuthan | sobota 27.5.2017 13:50 | karma článku: 34.20 | přečteno: 2063x

Další články blogera

Jaroslav Kuthan

Průša zvítězil (povídka)

A podíval jsem se na druhý chodník a tam šel Průša. Nic se za ty roky nezměnilo, pořád se mu při chůzi třese nakynuté břicho, nos se mu propadá mezi tučné tváře, nohy se tíhou rozestupují do X a jsou velmi tlusté a krátké.

19.8.2017 v 8:45 | Karma článku: 11.80 | Přečteno: 209 | Diskuse

Jaroslav Kuthan

Návštěva (povídka)

Tento příběh musel nutně uchopit nejlepší ze spisovatelů, proto jsem nelitoval času a námahy. Téma tak obrovské, jako návštěva bytosti z vesmíru nesnese povrchní zpracování.

18.8.2017 v 9:30 | Karma článku: 10.73 | Přečteno: 183 | Diskuse

Jaroslav Kuthan

Potom (mini povídka)

Halík tenkrát řídil opilej a smetl Průšu z kola. Průša to přežil, ale už to nerozchodil, a to doslova. Nejdřív se z toho málem zbláznil a potom dostal křeslo s kolama. Halíka mezitím zavřeli na šest let. Nedávno ho pustili.

15.8.2017 v 9:00 | Karma článku: 14.04 | Přečteno: 364 | Diskuse

Jaroslav Kuthan

O trampech (povídka)

Nic veselého to nebude, spíš hořké vystřízlivění z ideálů, které mnohým do hlavy nasadili trampové. Ale stačilo prožít nepříliš chtěnou příhodu, ve které se zalesklo několik významných poznávacích znaků a vše se zhroutilo.

14.8.2017 v 8:30 | Karma článku: 14.01 | Přečteno: 501 | Diskuse

Další články z rubriky Poezie a próza

Marek Ryšánek

Jak se zbavit posedlosti?

jsou v dnešní době lidé posedlí? Nevyznám se v posedlostech zlými duchy. Jedno však vím. Posedlostí závistí, nenávistí, strachem, lpěním úspěchem je mnoho.

21.8.2017 v 13:54 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 97 | Diskuse

Bohdan Koverdynský

Americký sen (114)

Příběh na pokračování. Autentické životní osudy české emigrantské rodiny v Československu, Rakousku a USA v období od roku 1976 do současnosti. Jak se zbavit odpudivé pijavice. Javorová Vyhlídka, 25. května 2014.

20.8.2017 v 6:58 | Karma článku: 6.59 | Přečteno: 187 | Diskuse

Liběna Hachová

Obyčejný příběh jedné rodiny VIII.

I chvíle plné smutku, bolesti a trápení mají v životě svoje místo. Bez nich bychom nepoznali ty šťastné.

19.8.2017 v 19:00 | Karma článku: 8.23 | Přečteno: 311 | Diskuse

Antonín Ševčík

Zemřel Moravan, básník JIŘÍ KUBĚNA

Ve věku 81 let zemřel moravský básník Jiří Kuběna, vlastním jménem Jiří Paukert. Narodil se 31. května 1936 ve Prostějově na Moravě a patřil k našim nejvýraznějším básníkům, sám přitom zdůrazňoval, že k moravským.

19.8.2017 v 14:25 | Karma článku: 9.42 | Přečteno: 179 | Diskuse

Dita Jarošová

Když se názvy ženily...

Srpnem dozrálo léto. Okurek bylo požehnaně, rajčat také plno, boj se slimáky neúprosný. Vilma byla na poště číslem 426, na to, že byly tropy, lidí docela dost.

19.8.2017 v 13:46 | Karma článku: 8.19 | Přečteno: 206 | Diskuse
Počet článků 118 Celková karma 13.65 Průměrná čtenost 562

Jsem jeden z mnoha.

Seznam rubrik

Napište mi

Vzkaz autorovi


Zbývá 1000 znaků.


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.


více


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.